Háskóli Íslands

This is Iceland Today

Verð: 
ISK 3490 - Paperback
Háskóli Íslands
A selection of recent articles and photographs from Iceland's largest daily newspaper, Morgunblaðið, This is Iceland today offers an insight into Icelandic daily life that is not usually possible to glimpse from abroad: a personal look at public events, a look at what makes life in Iceland unique, at what makes it part of the global community. 
Intended primarily as a supplemental reader for serious students of Icelandic, the selections are in Icelandic with English chapter introductions, notes and translations. Additionally, however, it is a rich resource of material that is sure to whet the appetites of its readers, whether for linguistic reasons, culture, or heritage. 

Svona er Ísland er safn frétta úr Morgunblaðinu ásamt miklum fjölda ljósmynda sem byggjast á daglegu lífi fólks á Íslandi. Bókin er ætluð sem kennslubók í íslensku fyrir erlenda námsmenn og aðra sem áhuga hafa á að kynna sér íslensku og íslenska menningu. 

Sigurður A. Magnússon hefur þýtt íslenska textann yfir á ensku og er hann í sér kafla í bókinni. 

Blaðsíðufjöldi: 
147
Útgáfuár: 
1999
ISBN: 
9979-54-388-4
Tungumál: 
Verknúmer: 
U199943
Þú ert að nota: brimir.rhi.hi.is